Lejtett a hazai pálya? Az USA „hátszél nélkül is nyert volna”, az ausztrálok dühösek – VB-napló #9

A 2026-os labdarúgó-világbajnokság D-csoportjának második fordulójában az Egyesült Államok válogatottja 2–0-s győzelmet aratott Ausztrália felett a seattle-i Lumen Fielden. Az amerikai csapat és szurkolótábora számára ez a diadal történelmi jelentőségű volt, hiszen az együttes 1930 óta először nyerte meg az első két csoportmérkőzését egy világbajnokságon, amivel azonnal bebiztosította a helyét a legjobb 32 között.

Ezt ráadásul úgy érték el, hogy kulcsjátékosuk, Christian Pulisic vádlisérülés miatt nem is léphetett pályára. A találkozó azonban nemcsak a házigazdák sikere, hanem a mérkőzés német játékvezetője, Felix Zwayer és az általa hozott vitatott döntések miatt is emlékezetes marad.

Ausztrál felháborodás a játékvezető döntései miatt

Az ausztrál válogatott (a Socceroos) játékosai, szakmai stábja és szurkolói felháborodottan vették tudomásul a találkozó lefolyását. Véleményük szerint Zwayer tevékenysége katasztrofális volt, és döntéseivel szisztematikusan a házigazda amerikaiaknak kedvezett. Az ausztrálok sérelmezték, hogy a játékvezető két büntetőt sem adott meg nekik, vitatott körülmények között adta meg a hazaiak második gólját a videóbíró-vizsgálat (VAR) után, eltekintett az amerikai hátvéd Antonee Robinson kiállításától, és szinte minden kétes szituációban a társházigazda Egyesült Államok javára ítélt.

Az eset mélyebb összefüggései rávilágítanak arra a régóta húzódó dilemmára, hogy a rendező országok vajon kapnak-e hátszelet a játékvezetőktől, miközben Zwayer sötét múltja tovább bonyolítja a kialakult helyzetet.

A seattle-i mérkőzés vitatott eseményei

A találkozón több olyan kulcsfontosságú szituáció adódott, amelyeket a játékvezetői stáb az ausztrálok szerint egyoldalúan, az amerikai csapat érdekeit szem előtt tartva bírált el. Az első komoly törésvonal a 43. percben alakult ki, amikor Sergiño Dest megpattanó lövése után Alex Freeman közelről a kapuba fejelte a hazaiak második gólját. Noha az asszisztens eredetileg lest jelzett, a VAR felülbírálta a döntést és megadta a gólt, mivel megállapították, hogy maga a gólszerző Freeman nem volt lesen.

Az ausztrál válogatott szakmai stábja – köztük Paul Okon másodedző – azonban hevesen vitatta a gól jogosságát. Az ausztrálok érvelése szerint az amerikaiak csatára, Folarin Balogun egyértelműen leshelyzetben tartózkodott a lövés pillanatában, és közvetlenül zavarta, sőt akadályozta Patrick Beach kapust a labda megszerzésében. A VAR-szobában helyet foglaló Bastian Dankert és Zwayer játékvezető azonban úgy vélte, hogy Balogun jelenléte nem minősült aktív beavatkozásnak, ami az ausztrálok szemében a szabályok elfogult értelmezését jelentette.


A második félidőben az ausztrálok két tizenegyest kértek számon a játékvezetőn. Az első és legnyilvánvalóbb eset Connor Metcalfe-hoz kapcsolódott a 62. percben, akit a büntetőterületen belül egyértelműen megtaposott Tyler Adams. Zwayer azonban továbbengedte a játékot, és a videóbíró sem javasolta a felülvizsgálatot.

A vitatott jelenetről videó is kering a közösségi médiában, melyet IDE KATTINTVA tudsz megnézni.

Nem ez volt az egyetlen büntetőt érő szituáció, amelyet az ausztrálok számon kértek: a mérkőzés 77. percében Nestory Irankunda és Berhalter csatázott a labdáért az amerikai 16-oson belül, mikor utóbbi játékos kezére esett a labda. A német játékvezető akció közelben volt, mégsem ítélt 11-est, s VAR szoba ezúttal sem jelzett.

A jelenetről készült videófelvétel IDE KATTINTVA tekinthető meg.

A kenguruk azonban nem csak két 11-est, hanem egy elmaradt kiállítást is számon kérnek a bírón. A találkozó 78. percében az amerikai válogatott védője Antonee Robinson, már sárga lap birtokában, egy párharc során arcon ütötte Cristian Volpatót . Volpato a földre zuhant, az arcát fogva, a játékvezető azonban nagyvonalúan továbbot intett. Mauricio Pochettino, az amerikaiak szövetségi kapitánya gyorsan reagált a helyzetre, és a 80. percben lecserélte Robinsont.

Az ausztrál reakciók és a „hazai pálya” jelensége

A mérkőzést követően az ausztrál csapat tagjai és a szakmai stáb nem rejtették véka alá az elkeseredettségüket. Tony Popovic szövetségi kapitány rendkívül éles, burkolt kritikával illette a játékvezetést, kijelentve, hogy a pályán egyértelműen érezni lehetett, mit jelent ausztrálként játszani a bírókkal szemben egy házigazda ország ellenében.

Popovic sérelmezte a következetlenséget, megjegyezve, hogy míg az amerikaiak a legkisebb érintésre is megkapták a szabálytalanságot, addig az ausztrál játékosoknak komoly fizikai attakot kellett elviselniük ahhoz, hogy a síp egyáltalán megszólaljon. Hasonlóan dühösen nyilatkozott a kispadról az eseményeket követő veterán védő, Miloš Degenek is, aki elárulta, hogy a padon ülve lenyűgözte, ahogy a pályán lévők megőrizték a nyugalmukat és higgadtak maradtak. Degenek a saját bevallása szerint társai helyében ő tízszer is elveszítette volna a fejét a játékvezetői ítéletek miatt.

A korábbi ausztrál válogatott kapuslegenda, Mark Schwarzer még határozottabb hangot ütött meg elemzésében. Schwarzer szerint a Socceroos egyetlen kétes vagy 50-50-es szituációban sem kapta meg a játékvezető jóindulatát, mivel az összes ilyen döntés az amerikaiak javára dőlt el. Schwarzer rámutatott, hogy ez a jelenség szorosan összefügg a házigazda szereppel. A seattle-i stadionban tomboló 66 925 fős amerikai szurkolótábor olyan elképesztő hangulatot és nyomást teremtett, amelyet a játékvezetők óhatatlanul megéreztek. A félelem attól, hogy a hazai közönség ellenében hozzanak döntéseket, tudat alatt arra késztette a német bírót, hogy a legkisebb ellenállás irányába mozdulva folyamatosan az amerikaiaknak kedvezzen.

Felix Zwayer múltja és a bundabotrány

A mérkőzésen tapasztalt állítólagos részrehajlás és a vitatott döntések azonnal felerősítették a Felix Zwayer múltjával kapcsolatos hangokat. A 45 éves berlini játékvezető, aki az egyetlen német bíróként kapott szerepet a 2026-os tornán, olyan kompromittáló múltat hordoz magával, amely örökre megingatta a belé vetett bizalmat a nemzetközi labdarúgásban.

Zwayer karrierjének legsötétebb fejezete karrierje elejére 2005-re nyúlik vissza, amikor közvetlenül érintetté vált a Robert Hoyzer játékvezető által fémjelzett németországi fogadási és meccsbefolyásolási botrányban. Az akkori vizsgálatok megállapították, hogy Zwayer asszisztensként tudatosan fogadott el kenőpénzt Hoyzertől azzal a céllal, hogy segítsen manipulálni egy alsóbb osztályú mérkőzés eredményét. Noha Zwayer később vádalkut kötött és informátorként segített leleplezni a hálózatot, a Német Labdarúgó-szövetség (DFB) titokban hat hónapra eltiltotta a játékvezetéstől. Az eltiltás tényét a szövetség éveken át elhallgatta, és az csak egy évtizeddel később, a helyi média oknyomozása nyomán került nyilvánosságra.

Ez a vesztegetési ügy azóta is folyamatosan kísérti Zwayert. Amikor 2021-ben a Bayern München–Borussia Dortmund Bundesliga-rangadón több vitatott döntést hozott, Jude Bellingham, a Dortmund akkori angol középpályása nyilvánosan kérdőjelezte meg az integritását, utalva arra, hogy egy korábban bizonyítottan meccset manipuláló bíróra bízni Németország legnagyobb mérkőzését finoman szólva is elfogadhatatlan.

„Mit vársz, ha olyan bírónak adod Németország legnagyobb meccsét, aki korábban már csalt?”

Bellinghamet ugyan megbüntették a kijelentéséért, de a morális folt Zwayer nevén megmaradt. Az ausztrálok elleni seattle-i mérkőzés után sokan újra feltették a kérdést: miként bízhatott meg a FIFA egy ilyen háttérrel rendelkező bírót egy olyan fontos összecsapással, amelyen a rendező ország válogatottja lép pályára?

A seattle-i hátszél és a FIFA érdek

Az USA–Ausztrália mérkőzés játékvezetői ténykedése rávilágít a labdarúgás egyik legnagyobb rendszerszintű kihívására: a rendező országok és a nemzetközi szövetség közötti láthatatlan érdekszövetség gyanújára. Bár a seattle-i összecsapáson a lesgyanús amerikai gól megadásánál végül jó döntést hozott a játékvezetői stáb, az elmaradt ausztrál büntetők, valamint a hazaiak megúszott kiállítása már egyáltalán nem védhető – és ezek a momentumok mind egyetlen irányba mutattak. Ez a tendencia ismét megerősíti azt az örökös feltevést, hogy a világbajnokságokon a házigazdák lejtős pályát kapnak. Elég csak megnézni, hogy a három rendező nemzet milyen „baráti” csoportokba került ezen a tornán, a pénteki mérkőzés pedig – pláne a VAR korszakában – szakmailag teljesen védhetetlen.

A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a FIFA egy olyan játékvezetőre bízta ezt a kulcsfontosságú feladatot, akinek korábbi vesztegetési ügye és bundabotránya eleve aláásta a pártatlanságába vetett hitet. A modern futball kőkemény üzlet, ahol a FIFA elemi érdeke, hogy a gigantikus amerikai piacot kiszolgáló házigazda minél tovább versenyben maradjon – Seattle-ben ennek láthattuk egy újabb ékes, egyben elszomorító példáját.

Hozzáteszem, az amerikaiak győzelme nem érdemtelen, és jó eséllyel a bírói hátszél nélkül is nyertek volna. Felix Zwayer érthetetlen és egyoldalú ítéletei így nemcsak az ausztrálokat sújtották igazságtalanul, hanem magát az amerikai sikert is beszennyezték. Azzal, hogy a német játékvezető „túlóvta” a házigazdát, pont a lényeget vette el a győzelemtől: a sportszerű elismerést. Seattle-ben egy remekül felkészített, Pulisic hiányában is domináns amerikai csapatot láthattunk ,különösen az első félidőben, amelynek semmi szüksége nem lett volna a hátszélre.


Kiemelt fotó: Hossein Zohrevand / Tasnim News Agency / Wikimedia Commons, CC BY 4.0 – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2022_FIFA_World_Cup_United_States_1%E2%80%931_Wales_-_(52).jpg

Ajánlott